انجمن بیوتکنولوژی دانشگاه گیلان

شرکت سیناژن از جمله معدود شرکت‌های بیوتکنولوژی در کشور می‌باشد که تو‌أماً در زمینة تحقیق و تولید فرآورده‌های بیولوژی مولکولی و بیوتکنولوژی فعالیت می‌نماید. مطلب زیر که حاصل بازدید گروه بیوتکنولوژی شبکة تحلیلگران تکنولوژی ایران از این شرکت و گفتگو با مسئولین آن می‌باشد، به معرفی اجمالی دستاوردهای آن پرداخته است:

تاریخچه

شرکت سیناژن (Cinnagen) در سال 1373 با هدف تولید محصولاتی با فناوری برتر در زمینة بیوتکنولوژی، بیولوژی مولکولی، مهندسی ژنتیک و ایمونولوژی به ثبت رسیده است. هم‌اکنون این شرکت 70 نفر پرسنل با متوسط سنی 25 سال در اختیار دارد که سطح متوسط تحصیلات آنها فوق ‌لیسانس می‌باشد. محصولات این شرکت از اواخر سال 1375 به دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و تشخیصی ارائه شده است. در حال حاضر، این شرکت خود را قادر به تولید 50 نوع محصول مختلف می‌داند. 

فرآورده‌های تولیدی شرکتالف) بیولوژی مولکولیاز اواخر سال 1375، اولین محصول شرکت سیناژن به‌نام آنزیم Taq DNA Polymerase به مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی عرضه شد. آنزیم Taq با استفاده از تکنیک تولید پروتئین‌های نوترکیب در باکتری E.coli تولید می‌شود. آنزیم مذکور رکن اصلی تکنیک PCR می‌باشد. بر این اساس، شرکت سیناژن سعی نمود تا در راستای تأمین نیاز محققان و آزمایشگاه‌های تشخیصی در ایران گام مؤثری بردارد. 

یکی از اولویت‌های این شرکت، تولید کیت‌های PCR است که تاکنون برای تعدادی از بیماری‌های عفونی، کیت‌های PCR تشخیصی تولید و به بازار مصرف عرضه شده است، از جمله می‌توان به کیت‌های تشخیص هپاتیت B، هپاتیت C، مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، هلیکوباکتر پیلوری، نایسریا گونوره‌آ و انگل لیشمانیا اشاره کرد. همچنین این شرکت قصد دارد کیت تعیین جنسیت را در آینده نزدیک وارد بازار مصرف نماید. این کیت در آزمایشگاه‌های ژنتیکی به‌منظور تعیین جنسیت در بیماری‌های وابسته به کروموزوم X، لقاح خارج رحمی (IVF)، پزشکی قانونی و باستان‌شناسی کاربرد دارد. 

برخی از محصولات دیگر شرکت در زمینه بیولوژی مولکولی، آنزیم‌های محدودکننده (Restriction Enzyme) نظیر EcoRI، BamHI،TaqI ، MboI، HindIII و غیره می‌باشند که از سوش‌های وحشی با تولید بالا (Over Producer) تخلیص می‌گردند. این آنزیم‌ها کاربرد فراوانی در آزمایشگاه‌های بیولوژی مولکولی و ژنتیک دارند. 

از نوآوری‌های سیناژن در سال 1381، تولید کیت استخراج DNA به صورت یک ‌مرحله‌ای، ارزان و سریع می‌باشد که جهت تسهیل امر تحقیق و تشخیص پس از طی مراحل مختلف R&D و کنترل کیفی به بازار عرضه شده است. 

ب) بیوشیمیدر این شرکت تولید کیت‌های بیوشیمی نیز شروع شده و تا پایان سال 81، مجموعة کیت‌های بیوشیمی تکمیل خواهند شد. از جمله کیت‌های تولید شده در سیناژن می‌توان به کیت‌های اندازه‌گیری فسفر، کلسیم و گلوکز اشاره کرد. کیت‌های اندازه‌گیری اوره، توتال‌پروتئین و تری‌گلیسیرید، نیز اخیراً تأییدیه آزمایشگاه رفرانس وزارت بهداشت را دریافت کرده و کیت‌های اسید اوریک، کلسترول، آلبومین، منیزیم و غیره تحت بررسی در آزمایشگاه رفرانس برای اخذ تأییدیه می‌باشند. 

ج) ایمونولوژی


آنتی‌سرم‌های تعیین گروه خونی که در روش‌های سنتی با استفاده از سرم ‌انسانی و به میزان محدود تولید می‌شوند، در شرکت سیناژن با استفاده از روش‌های نوین تولید آنتی‌بادی‌های مونوکلونال به تولید انبوه رسیده‌اند. کیت‌های تعیین گروه خونی تولید شده در این شرکت بیش از سه سال است که مورد استفاده آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و سازمان انتقال خون ایران قرار می‌گیرند و صادرات آن به کشورهای پاکستان، هند، سری‌لانکا، ترکیه و غیره انجام شده است. 

کیت‌های الایزای (ELISA) تشخیص هپاتیت B و هپاتیت C نیز از دیگر محصولات بخش ایمونولوژی این شرکت می‌باشند. به‌منظور تولید کیت‌های الایزا، نیاز به تولید پروتئین‌های نوترکیب ویژه‌ای می‌باشد که شرکت سیناژن تکنولوژی ساخت این پروتئین‌ها را در اختیار دارد. از دیگر محصولات جدید این بخش می‌توان به "آنتی‌هیومن‌گلوبولین" اشاره کرد که دارای تأییدیه آزمایشگاه رفرانس بوده و کاربرد فراوانی در مراکز تشخیص پزشکی دارد. 

د) پپتیدهای صناعی


از فعالیت‌های دیگر سیناژن که حدود دو سال از عمر آن می‌گذرد، ایجاد واحد تولید پپتیدهای صناعی (Syntetic) می‌باشد. از جملة این پپتیدها، آنالوگ GnRH است که برای مصارف دامی به تولید رسیده است. فرمولاسیون و شکل نهایی این محصول، توسط شرکت داروسازی ابوریحان به انجام می‌رسد. از فعالیت‌های دیگر شرکت در این بخش، پروژة تولید آنالوگ پروستاگلاندین می‌باشد که مراحل نهایی R&D را طی می‌کند. این محصول نیز در صنعت دامپروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید چهار پپتید صناعی دیگر نیز جزو برنامه‌های آتی شرکت می‌باشد که فاز نهایی R&D را طی می‌نماید. 

اهداف آینده شرکتپس از دستیابی شرکت سیناژن به تکنولوژی تولید کیت‌های RCR کیفی، این شرکت قصد دارد تا این موفقیت را در زمینه تولید کیت‌های RCR کمّی نیز تکرار نماید. همچنین تولید کیت‌های RCR الایزا از دیگر اهداف شرکت می‌باشد. 

هم‌اکنون سیناژن مشغول به ساخت واحد تولیدی جدیدی در زمینه فرآورده‌های دارویی بیولوژیک می‌باشد و از مراحل ابتدایی، کلیه الزامات استاندارد (Good Manufacturing Practice) GMP در طراحی، ساخت و راه‌اندازی آن لحاظ شده است. 

سیناژن با استفاده از تیم متخصص خود، در زمینة همکاری با سایر مراکز نیز فعال است. در این راستا، متخصصان شرکت، دانش فنی ساخت داروی ضدسرطان اینترفرون گاما را به یکی از مراکز تولیدی انتقال داده‌اند که محصول آن در آینده نزدیک به بازار عرضه خواهد شد. 

تضمین کیفیت و تحقیق


در سال 1379 شرکت سیناژن موفق به استقرار سیستم مدیریت کیفیت و دریافت گواهینامه ISO 9002 گردید؛ البته ISO 9002 تنها به‌عنوان یک قالب کیفی در نظر گرفته شده و فراتر از آن، سیناژن همواره سعی در استقرار کامل اصول GMP در کلیه مراحل ساخت و کنترل داشته است. گروه تضمین کیفیت سیناژن از مشاورین سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌باشند. 

گروه تحقیقات (R&D) شرکت سیناژن تحت سرپرستی و راهنمایی پنج نفر از اعضاء هیأت علمی (با مدرک Ph.D) فعالیت می‌نماید که کیت تعیین جنسیت، محلول استخراج یک مرحله‌ای DNA، کیت‌های بیوشیمی و پپتیدهای صناعی، حاصل تلاش این بخش در سال 1381 می‌باشد.

نوشته شده در ۱۳۸۸/٦/٦ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ توسط mojtaba rostami نظرات () |


Design By : Night Skin